Przywitanie młodych chlebem i solą

w kościele

Witanie młodej pary chlebem i solą jest jednym z najpiękniejszych zwyczajów, na jakie mogą zdecydować się rodzice Młodej Pary, aby w szczególny sposób uczcić moment zawarcia związku małżeńskiego. Ta staropolska tradycja przebiega zwykle według określonego schematu, jeśli jednak ślub bierze jedyne lub pierwsze dziecko, warto zdobyć nieco danych na jej temat.

Skąd taki zwyczaj?

Powitanie chlebem i solą nie jest wcale przypadkowe, mamy bowiem do czynienia nie tylko z podstawą pożywienia, ale i z metaforyczną kwintesencją życia. Dawne wierzenia przypisywały obu produktom wyjątkowe, życiodajne właściwości. Wierzono także, że chleb i sól mogą działać ochronnie, a nawet, że mają moc magiczną. W polskiej tradycji pozycja chleba oraz soli jest równoważna. Co więcej, typowo ludowe wierzenia stykają się z tymi, które zawdzięczamy religii chrześcijańskiej, gdzie chleb staje się szczególnym symbolem, reprezentuje bowiem ciało Chrystusa. Co ciekawe, tradycja witania młodych z wykorzystaniem chleba oraz soli jest wyjątkowo stara. Pierwsze wzmianki o tym zwyczaju pochodzą już z szesnastego wieku.

Odmiany zwyczaju

slubikDziś chlebem i solą młodych wita się już po zakończeniu uroczystości ślubnych, gdy pojawiają się oni w lokalu, w którym odbywać się ma wesele. W niektórych rejonach kraju nadal przestrzega się jednak zwyczaju, zgodnie z którym jeszcze przed wyjściem Pary Młodej do kościoła matka Panny Młodej kładzie przed nimi bochenek chleba i symbolicznie posypuje młodych solą, co ma chronić przed złem i… urokami. W Wielkopolsce młodzi kładli sobie chleb i sól na piersi, co stanowiło symboliczny wyraz najwyższego uznania dla darów Bożych, a jednocześnie miało chronić przyszły dom przed głodem. Także na Podhalu chleb i sól miały do spełnienia dodatkową funkcję. Rodzice wręczali dzieciom ten dar po to, aby zapewnić dostatek w przyszłym gospodarstwie.

Również dziś chleb i sól, którymi witani są młodzi, ma wiele różnorodnych znaczeń. Chleb jest gwarantem przyszłego dostatku, sól zaś symbolizuje nadzieję na trwałość związku, a przecież właśnie tego życzy się młodym.

Rekomendowane artykuły