Luksusowy prezent do domu dla nowożeńców – złote dodatki do łazienki

otwarte drzwi do łazienki

Złoty kolor w łazience pojawia się już od wielu lat. Od wielu lat też ma do spełnienia różnorodne funkcje sprawiające, że trudno się nim nie zachwycać. Nie tylko rozjaśnia i rozświetla, ale również sprawia, że wnętrze wydaje się mniej sterylne niż w innych okolicznościach. Komponuje się przy tym świetnie tak z czernią, jak i bielą. Nie jest więc zaskoczeniem to, że gości zarówno w nowoczesnych pomieszczeniach, jak i w klasycznych przestrzeniach. Tak projektanci wnętrz, jak i użytkownicy nie mają wątpliwości, że złoto w łazience wpływa korzystnie na jej wygląd. Jakie dodatki do łazienki w kolorze złotym wybrać więc, jeśli zależy nam na tym, aby pomieszczenie to było jeszcze bardziej wyjątkowe?

Piękno prostych rozwiązań

Wiszące dwustronne złote lusterko

Nawet entuzjaści złotych dodatków w łazience zwykle przypominają, że ich liczba nie powinna być zbyt duża. Łamanie tej zasady może przyczynić się do tego, że stworzymy iście barokową aranżację – ciężką, przytłaczającą i budzącą raczej rozbawienie niż podziw. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że łazienkowe złoto ma do spełnienia jedynie funkcję ozdobną. Dodatki mogą pełnić rolę dekoracyjną, mogą jednak również podnosić funkcjonalność pomieszczenia. Te pierwsze kojarzymy przede wszystkim z klasycznymi łazienkami, druga z grup jest jednak znakomitym sposobem na wprowadzenie złota także do pomieszczenia nowoczesnego.

Jeśli zatem nie dysponujemy dużą przestrzenią, wprowadzenie do łazienki złotej figurki o charakterze typowo ozdobnym może nie przynieść spodziewanych rezultatów. W takim przypadku znacznie lepszą opcją będzie złoty dozownik do mydła, mydelniczka albo kubeczek, w którym trzymane są szczoteczki do zębów. Każdy z tych elementów wygląda w łazience naturalnie. Przyczynia się też do tego, że korzystanie z pomieszczenia jest łatwiejsze, a jednocześnie sprawia, że łazienka robi wrażenie bardziej przyjaznej swoim użytkownikom.

Złoty w łazience – więcej światła

Złote dodatki do łazienki rozświetlają pomieszczenie. Pomagają też w jego optycznym powiększeniu, co nie pozostaje bez znaczenia, gdy łazienka jest niewielka. Nic więc dziwnego, że w sklepach z akcesoriami wnętrzarskimi nie brakuje lamp łazienkowych ze złotymi elementami ozdobnymi. Złote elementy pojawiają się zarówno na klasycznych lampach sufitowych oświetlających całe wnętrze, jak i na lampach punktowych umieszczanych w okolicach wanny oraz lustra po to, aby rozjaśnić te przestrzenie, które są szczególnie często użytkowane.

Podobne funkcje pełnią także lustra w złotej ramie. Jedna z popularniejszych zasad odnoszących się do wyposażenia wnętrza w łazience mówi o tym, że im będą one większe, tym lepiej. Nawet niewielkie lustro ze złotymi dodatkami przyczynia się jednak do tego, że łazienka nabiera wyrazu i staje się pomieszczeniem, w którym chętnie przebywamy. Producenci pozwalają nam zresztą na dokonanie wyboru w oparciu o zróżnicowane kryteria. Możemy zatem liczyć nie tylko na klasyczne złote lustra znane ze szlacheckich dworków, ale i na niewielkie lustra o fantazyjnych kształtach – funkcjonalne, a jednocześnie pomyślane tak, aby zdobić niewielkie przestrzenie.

Złoty kanciasty uchwyt na papier toaletowy

Odrobina ekstrawagancji – złote ściany

Przedstawiane do tej pory złote dodatki łazienkowe można uznać za klasyczne. Ich widok nie budzi zaskoczenia. Nie brakuje jednak osób szukających czegoś przynajmniej odrobinę bardziej ekscentrycznego. I one mogą znaleźć coś dla siebie. Dlaczego nie mielibyśmy wprowadzić złota bezpośrednio na ściany łazienki? Oczywiście, pomalowanie ścian złotą farbą może być uznane za posunięcie nieco kiczowate. Warto jednak przyjrzeć się szklanym mozaikom, które składają się ze złotych elementów prezentując się znakomicie choćby nad wanną. Można ułożyć je jedynie na fragmencie ściany. Efekt będzie imponujący, a samo pomieszczenie nie będzie sprawiać wrażenia przytłaczającego swoim ciężarem. Jeśli zdecydujemy się na kompozycje ze złotych, lustrzanych płytek, z pewnością uda się nam zrealizować jeszcze jeden cel. Będziemy mogli cieszyć się rozwiązaniem, które nie tylko rozświetla pomieszczenie, ale również optycznie je powiększa.

Rekomendowane artykuły