Czym kierować się przy wyborze fotografa na wesele

fotograf

Wybór fotografa ślubnego jest bardzo ważną kwestią do przemyślenia przy planowaniu ślubu. Wybór musi być rozsądny i trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą jaką nasz fotograf oferuje, gdyż efekt jego pracy widoczny będzie dopiero po uroczystości i wtedy okaże się czy wybór był trafny. Przede wszystkim pierwszą kwestią, na którą musimy zwrócić  uwagę jest opinia innych ludzi.

Warto zasięgnąć porad znajomych, którzy już korzystali z usług profesjonalnych fotografów, obejrzeć zdjęcia z ich wesela. Rekomendacje zadowolonych, znajomych nam par będą wpływać korzystnie na reklamę fotografa, gdyż im więcej zadowolonych par, tym więcej dobrych opinii ma fotograf, a co w związku z tym ludzie chętnie go wybierają.

Ważne jest przeglądanie reklam i stron internetowych fotografów. Możemy wybrać kilku fotografów, których zdjęcia nam odpowiadają i skontaktować się z nimi, w ten sposób można porównać cennik i szczegółową ofertę każdego z nich. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest cena. Koszty są ważne, więc warto uważnie sprawdzać cenniki, gdyż u jednych cena będzie się wahać w granicy 1000-2000 zł, a u innych nawet 5000 zł. A dlaczego tak jest? Otóż, jeden fotograf będzie oferował w cenie cały album, a inny tylko zwykłą płytę CD i to właśnie przekłada się na cenę. Są fotografowie, którzy zajmują się swoją pracą sami, a są tacy, którzy mają partnera do współpracy, w związku z czym cena się podwyższa. Niektórzy sesję plenerową wykonują w dniu ślubu, a inni odkładają ją na inny dzień, co powoduje wyższe koszty.

Warto dopytać fotografa o szczegóły dotyczące sprzętu jakiego używa. Oczywistym jest, że fotograf posiadający lepszy, droższy sprzęt o większych parametrach będzie w stanie wykonać lepsze zdjęcia, niż jakby miał  robić je słabszym aparatem o mniejszych parametrach.

zdjęcie z wesela ślubu

Istotne są relacje między fotografem, a narzeczonymi, dobry kontakt i zdolność nawiązania porozumienia są gwarancją dobrej współpracy. Należy także zwrócić uwagę na miejsce spotkań, gdyż jeśli zaprosi nas na spotkanie do swojego biura to oznacza, iż jest profesjonalnym fotografem, a nie amatorem i ma swoje miejsce, gdzie może poświęcić więcej czasu na obróbkę naszych zdjęć. Jak wiadomo nie brakuje ludzi, którzy udają tylko, że fachowo zajmują się na fotografią, a prawda jest taka, że zależy im tylko na dodatkowym źródle dochodu i nie będą starać się, aby nasze zdjęcia wyglądały jak najlepiej, dlatego tutaj musimy być czujni.

Zanim przystąpimy do podpisania umowy, należy wspólnie z fotografem przejrzeć portfolio, zwrócić uwagę na zdjęcia, bo jeśli widocznych jest tylko kilka tych samych par to oznacza, że mamy do czynienia z początkujących fotografem, co nie oznacza, że słabiej zna się na fachu niż doświadczony fotograf, nie mniej jednak do fotografowania słabo oświetlonych sal weselnych i kościołów, lepiej wybrać kogoś doświadczonego,  gdyż nie raz już spotkał się z takimi sytuacjami i będzie w stanie sobie z tym doskonale poradzić.

Ostatnią ważną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest umowa. Umowa powinna być przejrzysta, zawierać nazwiska osób, które wykonują zlecenie, dla kogo je wykonują, w jakim terminie oraz w jakiej cenie i jaka została wpłacona zaliczka. Umowa również powinna zawierać zakres wykonywanej usługi, termin przekazania prac i podana kwota odpowiedzialności materialnej w przypadku zerwania umowy.

Rekomendowane artykuły