Czy woda filtrowana zawiera minerały ważne dla zdrowia?

Czy woda filtrowana zawiera minerały ważne dla zdrowia?

2023-06-27 0 By Dawid

Woda filtrowana podbija nasze gospodarstwa domowe, restauracje, biura i inne miejsca pracy. Filtry do wody stają się swoistym standardem. Jednym z powodów dla których niektórzy wciąż pozostają przy wodzie butelkowanej jest przeświadczenie, że woda filtrowana nie ma minerałów. To mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Woda kranowa w Polsce nadaje się do bezpośredniego spożycia. Tak samo jak woda źródlana i woda mineralna jest bezpieczna dla zdrowia i może być podstawą codziennej diety. Choć w krajach zachodnich picie wody z kranu jest powszechne, w Polsce wciąż podchodzimy do niego z nieufnością. Niesłusznie. Woda w Unii Europejskiej – Berlinie, Madrycie i Warszawie – spełnia te same wymagania dotyczące jakości.

Woda filtrowana a minerały

Czy woda filtrowana ma minerały? Niektóre osoby twierdzą, że filtry usuwają pierwiastki i minerały zawarte w wodzie i dlatego kupują w sklepach drogą i nie ekologiczną wodę w butelkach. Tymczasem woda filtrowana zawiera minerały. W procesie filtracji usuwany jest jedynie nadmiar wapnia i magnezu, który przyczynia się do powstawania kamienia kotłowego w czajnikach i ekspresach do kawy i który, nierzadko, skraca żywotność tych sprzętów.

Filtry do wody nie pozbawiają wody minerałów. W wodzie filtrowanej nadal zawarte są m.in. potas, żelazo, mangan, sód i fosfor, a także wapń i magnez. Picie wody zdemineralizowanej byłoby niekorzystne dla zdrowia. W dłuższej perspektywie mogłoby bowiem doprowadzić do „wypłukiwania” cennych składników i pierwiastków z organizmu i zakwaszenia organizmu.

Zalety filtrów do wody

Filtry do wody mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają sporo zaoszczędzić. Kupowanie wody mineralnej w dobie wysokiej inflacji to przy kilkuosobowej rodzinie wydatek rzędu nawet 200-300 zł miesięcznie. W skali roku jest to koszt blisko 3 tysięcy zł! Woda filtrowana jest kilkaset razy tańsza. Litr wody z kranu kosztuje około 1 grosza, a dzbanek filtrujący, który służy wiele lat – kilkadziesiąt złotych. Wymienne wkłady filtrujące, które wystarczają na miesiąc kosztują około 10 zł. To wszystko przemawia na korzyść wody filtrowanej.

Nie bez znaczenia jest także ekologia. Woda butelkowana, mineralna i źródlana, przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Związane jest to nie tylko z ich wydobyciem, ale także produkcją butelek jednorazowych i ich dystrybucją. Ich ślad węglowy jest dużo wyższy niż w przypadku wody z kranu. Plastik z kolei jest poważnym problemem globalnym, który z roku na rok narasta. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż przez całe ostatnie stulecie. Bez spadku popytu na jednorazowe butelki plastikowe trudno się spodziewać, że spadnie ich produkcja.

Obecnie w sprzedaży jest wiele rodzajów filtrów do wody. To nie tylko popularne dzbanki z filtrem, ale także filtry przepływowe podzlewozmywakowe. Warto jednak pamiętać, że i dzbanki filtrujące znacznie różnią się między sobą. Do wyboru są różne wielkości oraz kolory. Dostępne są także eleganckie, ekologiczne dzbanki filtrujące wykonane ze szkła. Filtry podzlewozmywakowe dają z kolei dużą wygodę użytkowania. Dzięki nim dostęp do smacznej wody mamy prosto z kranu. Szukasz wysokiej jakości filtrów do wody? Wejdź na https://dafi.pl/blog/.